1933 - Abdülezel Bey, Kırım’dan İstanbul’a ailesiyle beraber göç eder ve pazarcılığa başlar.
1943 - Eminönü yağ iskelesinde, ilk toptancı dükkânını bir Rum esnaftan devralarak açar. Uzun yıllar boyunca, “konserve” denilince akla ilk gelen tüccarlardan biri olarak, Türkiye’nin 67 vilayeti ile ticaretini sürdürür.
1966 - Abdülezel Bey'in vefatından sonra, ikinci kuşak, Dilaver ve Şevki Mangüp tarafından Abdülezel Mangüp Halefleri Kollektif Şirketi olarak, ticarete devam ederler. Uzun yıllar dönemin önemli markalarının Türkiye genelinde bayiliklerini yaparlar.
1985 - Rami Gıda Toptancıları Sitesine taşınılır ve orada ürün çeşitliliği arttırılarak faaliyete devam edilir.
1990 - Üçüncü kuşak Cem MANGÜP’ ün katılımı ile "Mangüp Gıda Limited Şirketi olarak yola devam eder.
1994 - Mega Center’daki Dükkânlarında, bazı uluslararası ve ulusal markaların, perakende kanala dağıtımına başlanır.
2001 - (EDT) Ev Dışı Tüketim sektöründe, profesyonel hizmet üreten bir firma yolunda gerekli yatırımlar yapılır.
2010 - Terazidere’deki deponun açılmasıyla ürün portföyüne soğuk zincir dondurulmuş ürünler, süt mamulleri ve şarküteri ürünleri ilave edilir.
Günümüz - EDT kanalındaki çalışmalarını ilk günkü heyecan ve titizlikle sürdürmektedir.

EDT pazarında, mutfağınızın ihtiyaç duyduğu gıda ve sarf malzemelerinin, ilk elden tedarik edilerek, saklama ve taşıma koşullarına riayet edilerek, mümkün olan en doğru zamanda teslimatı için çalışıyoruz.
Erdemli bir gıda tedarikçisinin yapması gereken her türlü özveri ve titizlik ile koşulsuz müşteri memnuniyeti doğrultusunda gayret ediyoruz ve kendi evimizde tükettiğimiz ürünlerin satış ve pazarlamasını yapıyoruz.
Üreticilerin ve müstahsilin emeklerine sahip çıkarak, ürettiklerini emniyetle ve liyakat göstererek pazarlıyor ve bu doğrultuda ülke ekonomisine katkı veriyoruz.
Ceddimizden emanet, üç çeyrek asırdır süre gelen ticaret hanemizi, helal dairesinden hiçbir taviz vermeden, sonraki nesillere devir edebilmek ve öncelikle, kendi sektörümüzde ve daha sonra ülkemizde, emsal gösterilebilecek, baki ilkelere bağlı bir aile şirketi yapısının kalıcı olmasını sağlamaktır.© 2016 Mangüp Gıda Tüm Telif Hakları Saklıdır.